Šikšnosparnio inkilas

Pasaulyje yra žinoma apie 1 400 šikšnosparnių rūšių. Šie žinduoliai yra vieninteliai žinduoliai pasaulyje, kurie moka skristi (kiti gali tik sklęsti).

Šikšnosparnis. Paveikslėlio šaltinis: https://happydays365.org/

Jie paplitę visame pasaulyje, išskyrus atšiaurias teritorijas. Ten kur gyvena žmogus, gyvena ir šikšnosparniai, tik mes jų dažniausiai nematome, kadangi jie yra naktiniai gyvūnai. Dieną šie mieli gyvūnėliai ilsisi pakibę žemyn galva, o naktį aktyviai skraidydami maitinasi. Per vieną maitinimąsi vienas šikšnosparnis gali suvalgyti iki 5 000 uodų! Vienas šikšnosparnis per naktį gali suvalgyti tiek vabzdžių, kiek ir jis pats sveria!

70 proc. šikšnosparnių yra vabzdžiaėdžiai – pastarieji ir gyvena mūsų krašte. Kita dalis yra žuviaėdžiai ir varliaėdžiai (aptinkami apie Kalifornijos įlanką (Šiaurės Amerika)) ir vampyrai (3 rūšys), besimaitinantys naminių ir laukinių gyvūnų krauju (1 rūšis) ir paukščių krauju (2 rūšys). Vampyrai sutinkami Lotynų Amerikoje.

Mūsų platumose šikšnosparniai maitinasi kandimis, įvairiais skraidančiais vabaliukais, grambuoliais (karkvabaliais), musėmis ir žinoma, uodais.

Misdami įvairiais vabzdžiais šikšnosparniai mažina kenkėjus mūsų dirbamų laukų pasėliuose ir miškuose.

Nepamainomas naktinis sargas ir draugas šikšnosparnis yra privačiame name ar sodyboje.

Vakarodami lauke jūs tikrai pastebėjote, kad vos tik Saulės diskui pasiekus horizontą pradeda iš visų pakampių lįsti ir įkyrėti uodai. Tokiu atveju lieka vos keletas variantų: bėgti į namą, toliau sėdėti su atbaidančiomis žvakėmis ir purškiamaisiais repiliantais, dūminti, kalbėti užkeikimus 😉

Visiškai kita situacija, jeigu jūsų kaimynystėje yra įsikūrę šikšnosparniai. Vos tik Saulės diskas pasislėps už horizonto, į naktinį „žygį“ išsiruošia mažieji uodų naikintojai. Per keletą minučių nelieka nei vieno uodo. Jeigu šikšnosparnių yra didesnė šeimyna, uodų ir iš viso niekada nepastebėsite, nepriklausomai nuo paros meto.

Amžiaus klausimas: kaip apgyvendinti pas save šikšnosparnius? Atsakymas labai paprastas. Galbūt jūs tik nepastebėjote, bet didžiulė tikimybė, kad šikšnosparnių šeimynėlė jau senai gyvena jūsų kaimynystėje. Norėdami šeimynai padėti ir ją pagausinti, galite pakabinti šikšnosparnių inkilą.

Šikšnosparnių gyvenimui tinkamos sąlygos:
Šikšnosparnių namelis – inkilas turėtų gauti bent 6 valandas tiesioginių saulės spindulių, turėtų būti tvirtinamas pietryčiuose prie pastatų ar medžių , bet medžiai neturėtų mesti šešėlio. Šikšnosparnių namelis turėtų būti bent 3,5 metrų aukštyje , kadangi šikšnosparniai prieš pradėdami skristi tiesiog atsikabina nuo namelio vidaus paviršiaus ir krenta žemyn 50-100 centimetrų ir tik tada skrenda. Nuo žemės šikšnosparniai dažniausiai nemoka pakilti.

Šikšnosparnių inkilą – namelį galite pasigaminti patys. Tam prireiks nedaug įrankių (suktuvo, pjūklo, matavimo juostos), klijų, keleto medvaržčių ir šiek tiek medienos. Mediena iš vidaus turi būti šiurkšti, jeigu tokios neturite, reikėtų ją pašiurkštinti – lengviausiai tai padaryti su diskiniu pjūklu, tačiau galima ir su rankiniu, tik tai užims daugiau laiko.

Tarptautinė šikšnosparnių įvertinimo ir pagerbimo diena švenčiama kasmet balandžio 17 dieną!

Tarptautin4 6ik6nosparni7 naktis 6ven2iama kasmet rugpj82io 27 dien1Ą

O kol susiruošite gaminti, galite pažiūrėti video apie Aukštųjų Panerių geležinkelio tunelyje gyvenančius šikšnosparnius

Pirkinių krepšelis

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Continue Shopping